Galeria - cztery pory roku w ogrodzie

Wiosna / lato 2019 - kolekcja róż

05 czerwca 2019
czytaj całość

Róże to jedne z najpiękniejszych kwiatów, można podziwiać kilkanaście tysięcy odmian, mają różne kolory, pokrój czy zapach. W Ogrodzie Botanicznym UKW można podziwiać kilkanaście rodzajów, teraz Ogród jest niemal „usłany różami”…Historia róży ma około 5000 lat, prawdopodobnie pochodzi ze wschodniej Azji. Zasięg naturalny róż obejmuje rozległe przestrzenie półkuli północnej. Róże są przedmiotem badań rodologii - jednej z dyscyplin naukowych w obrębie botaniki.
Róze mają zastosowanie głównie jako rośliny ozdobne, ale również używa się ich w kuchni czy kosmetykach, są też inspiracją dla kreatorów mody.

czytaj całość…

Wiosna 2019

26 kwietnia 2019
czytaj całość

Wiosnę powitaliśmy 20 marca. Stopniowo zaczęło być coraz cieplej, w Botaniku kolejne rośliny zaczęły puszczać pąki i kwitnąć.

Wiosnę świetnie scharakteryzowali Skaldowie w swojej piosence: Wszystko kwitnie wkoło (Wiosna) z 1975:

Wiosna - cieplejszy wieje wiatr
Wiosna - znów nam ubyło lat
Wiosna - wiosna wkoło, rozkwitły bzy
Śpiewa - skowronek nad nami
Drzewa - strzeliły pąkami
Wszystko - kwitnie wkoło - i ja, i ty

 

czytaj całość…

Zima 2018/2019

03 grudnia 2018
czytaj całość

Zima, zima wchodźże szybciej, ogrzej się na parę chwil  - to dalsza część tekstu z piosenki Marka Grechuty, która doskonale charakteryzuję tę porę roku.
Zima to najzimniejsza pora roku, zaczyna się 21 grudnia i trwa do 20 marca. To czas odpoczynku dla roślin i zwierząt, niektóre z nich przechodzą w stan uśpienia.

 

czytaj całość…

Jesień 2018

24 września 2018
czytaj całość

Pociemniało, poszarzało - jesień jak to tak cytując piosenkę Marka Grechuty. W tym roku przyszła bardzo punktualnie. Jesień charakteryzuje się znacznym spadkiem temperatury i w przypadku naszego kraju sporymi opadami atmosferycznymi. Zaczyna się 23 września i trwa do 22 grudnia. Dojrzewa wiele owoców, jak np. kasztany, które są jednym z symboli tej właśnie pory roku, żółkną i opadają liście z drzew. Rośliny i zwierzęta gromadzą zapasy na zimę i przygotowują się do odpoczynku.

czytaj całość…

Lato 2018

10 lipca 2018
czytaj całość

Lato, lato, lato, echże ty - jak śpiewał Marek Grechuta, wszyscy czekamy z utęsknieniem, piękna pogoda, ciepło, wakacje...to czas kwitnienia i dojrzewania nasion i owoców. Lato rozpoczyna się 21 czerwca i trwa do 23 września.

czytaj całość…

Wiosna 2018

02 kwietnia 2018
czytaj całość

Wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty...jak przed laty śpiewał Marek Grechuta. Kalendarzowa wiosna zaczyna się 20 marca, to chyba najbardziej wyczekiwana pora roku. W tym roku wiosna była zaskakująca...pod koniec marca spadł śnieg! (ale jak mówią stare porzekadła: W marcu jak w garncu)

czytaj całość…

Wiosna

13 maja 2009
czytaj całość

Wiosną wszystko zaczyna budzić się do życia...dla wielu to najpiękniejsza pora roku!

czytaj całość…

Lato

12 maja 2009
czytaj całość

Lato lato...lato ach to ty! To najlepsza charakterystyka z piosenki Marka Grechuty.

czytaj całość…

Ogród Botaniczny UKW
ul. J. K. Chodkiewicza 30, 85-064 Bydgoszcz
tel. 52 34 19 293