Bydgoski Festiwal Nauki w Ogrodzie Botanicznym UKW

  • 27 maja 2019
Warsztaty ornitologiczne w Ogrodzie Botanicznym UKW podczas Bydgoskiego Festiwalu Nauki
Warsztaty ornitologiczne w Ogrodzie Botanicznym UKW podczas Bydgoskiego Festiwalu Nauki

Tegoroczny jubileuszowy 10. Bydgoski Festiwal Nauki już za nami, było mnóstwo ciekawych zajęć i pokazów. Bakcyla nauki można było też złapać w Ogrodzie Botanicznym UKW, którego pracownicy przygotowali kilka niespodzianek, było o roślinach, pszczołach i ptakach.

Oferta zajęć przygotowanych przez pracowników Ogrodu:

  • W drzewie zaklęte - Drzewa - to nie tylko drewno. Drzewa – posiadają również właściwości lecznicze, Drzewa - to energia, która może nam pomóc albo zaszkodzić. Każdy gatunek drzewa ma swój własny niepowtarzalny rysunek słojów, barwę drewna, niekiedy charakterystyczny zapach. W drzewie zaklęte są kolory, kształty, moce, czary…
  • Poznaj polskie drzewa - Wszyscy wiemy, jak wielkie znaczenie mają drzewa nie tylko dla przyrody i człowieka, jego zdrowia i życia. Gdyby nie osadnictwo i działalność gospodarcza człowieka, nasz kraj porośnięty byłby głównie lasami. Zatem każdy powinien znać nasze rodzime drzewa.
  • Ogrodowa oranżeria – tu można było obejrzeć popularną w krajach śródziemnomorskich bugenwillę, wiele ciekawych kaktusów, a także – pluszowe uszy słonia! Specjalista z bydgoskiego Klubu Miłośników Kaktusów - najstarszego w Polsce! - radził, jak pielęgnować własne rośliny, aby pięknie rosły i obficie kwitły
  • Podloty, nieloty i wysokie loty - Czy latanie to prosta sztuka? Czy wszystkie ptaki latają i jak to robią? Czy nieloty mają pióra, a może sierść? Czy każdy podlot to nielot, a każdy nielot jest podlotem? Jak szybko, jak wysoko, jak daleko i jak długo mogą lecieć ptaki? Czy można jeść, pić i spać w powietrzu? Poznaliśmy też tajemniczy świat ptasich zmysłów.
  • Ogrodowa pasieka – podczas BFN można było złożyć wizytę pszczołom w pasiece Ogrodu Botanicznego UKW. Maj to dla nich pracowity okres, toteż nie można im przeszkadzać, tylko zajrzeć „przez szybkę” do pokazowego ula. Oczywiście pod okiem specjalisty – naszego ogrodowego Pszczelarza. Można było od niego usłyszeć ciekawostki z życia pszczół – i pasieki, dowiedzieć się dokładnie, jak powstaje miód i poznać dość tajemnicze przyrządy używane przez pszczelarzy. A tuż obok pasieki wiszą domki dla dzikich pszczół. Warto i do nich zajrzeć!
  • Piękno majowego Ogrodu - Maj jest najpiękniejszym miesiącem w roku, pełnym zieleni i kwiatów, dlatego to dobry czas na obserwację przyrody i naukę o niej. Zapraszamy na zieloną, kwitnącą lekcję w Ogrodzie Botanicznym UKW. Zgromadziliśmy tu ponad 600 gatunków i odmian drzew i krzewów, z których wiele zakwita właśnie w maju. Kwitną też piękne byliny. Wśród zarośli uwijają się ptaki, nasi stali mieszkańcy, którym nie przeszkadza obecność ludzi, toteż często można je podglądać z bliska. Ule w ogrodowej pasiece aż huczą – to pszczoły korzystają z obfitości kwiatów.
  • Bocianki, wilki…i inne kwiatki -  Czy stulisz jest stulony, a szczawik to mały szczaw? Co jaskółcze ziele ma wspólnego z jaskółkami i dlaczego wiesiołek nie lubi słońca? No i jak wyglądają bocianki i wilki w świecie ... roślin? Wiele roślin o ciekawych właściwościach rośnie tuż obok nas – nawet w mieście na trawniku. Warto je poznać!

Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nas w trakcie Festiwalu!

Fot. A. Borkowski, M. Wójcik-Musiał, K. Marcysiak, A. Obiała

Ogród Botaniczny UKW
ul. J. K. Chodkiewicza 30, 85-064 Bydgoszcz
tel. 52 34 19 293