Różany Ogród Botaniczny UKW

  • 05 czerwca 2019
Róże w Ogrodzie Botanicznym UKW
Róże w Ogrodzie Botanicznym UKW

Róże to jedne z najpiękniejszych kwiatów, można podziwiać kilkanaście tysięcy odmian, mają różne kolory, pokrój czy zapach. W Ogrodzie Botanicznym UKW można podziwiać kilkanaście rodzajów, teraz Ogród jest niemal „usłany różami”…

Historia róży ma około 5000 lat, prawdopodobnie pochodzi ze wschodniej Azji. Zasięg naturalny róż obejmuje rozległe przestrzenie półkuli północnej. Róże są przedmiotem badań rodologii - jednej z dyscyplin naukowych w obrębie botaniki.

Róże znane są przede wszystkim jako rośliny ozdobne z powodu efektownych kwiatów. Ze względu na aromat wykorzystywane są także jako rośliny kosmetyczne. Już w starożytnej Grecji i Rzymie używano róż do konserwowania urody i młodości. Szczególnie wykorzystywana jest róża damasceńska, ale któż z nas nie zna wody różanej, olejku różanegoczy perfum.
Walory smakowe i odżywcze owoców szupinkowych róż sprawiają, że róże są także cenionymi roślinami jadalnymi. Wykorzystuje się płatki róż i owoce do przygotowywania np. konfitur czy nalewek. Owoce róży są też zdrowe, zawierają 20 razy więcej witaminy C niż cytryna.
To niejedyne zastosowania róż, z drzewa różanego produkuje się pudełka ozdobne, szkatułki, a nawet meble.

Róża jest bardzo mocno obecna w modzie, szcególnie damskiej. Jest najczęściej powielanym kwiatowym wzorem na odzieży, bieliźnie a także ekskluzywnych rajstopach czy pończochach. Róże często zdobią suknie ślubne, spinki do włosów czy kapelusze. Często ich wzór pojawia się na różnych tekstyliach dowmowych jak. Obrusy, pościele czy poduszki.

Obecnie róża uważana jest za królową kwiatów, a czerwona za symbol miłości, ale także elegancji i dobrego smaku. Trudno wyobrazić sobie Walentyki, zaręczyny, ślub, urodziny i inne okazje bez tych wspaniałych kwiatów.

Ogród Botaniczny UKW
ul. J. K. Chodkiewicza 30, 85-064 Bydgoszcz
tel. 52 34 19 293