Wielki Dzień Pszczół 2017 za nami

  • 11 sierpnia 2017

Kolejny, już piąty, Wielki Dzień Pszczół zorganizowany w Ogrodzie Botanicznym UKW 8 sierpnia 2017 roku za nami. Dopisała pogoda i frekwencja. Tegoroczna edycja zorganizowana przez Zakłady tłuszczowe „Kruszwica” w partnerstwie z Ogrodem Botanicznym UKW miała zwrócić uwagę na zapewnienie pożywienia dla pszczół, a główną atrakcją była gra miejska.

Nie było ekranu plazmowego, mierzenia czasów i lokat, ale to i dobrze. Był czas na spokojne zabawowe wykonanie zadań, z bardzo ciekawego scenariusza gry,  z kartami przepięknie wykonanymi, jak również czas na podziwianie  piękna miejsca i korzystanie z dodatkowych atrakcji zorganizowanych przez ogród. Była to możliwość, podglądania ulików, pasieki i pszczół, zasięgnąć porady pszczelarza, obejrzeć gabloty entomologiczne i porozmawiać z ekspertem. Obejrzeć wystawy: fotograficzną w  "Galerii Na Płocie", oraz  rysunków dzieci i pocztówek w Galerii Arboretum. Tam też zorganizowano warsztat pszczelarski oraz  degustację miodów. Dzieci popisywały się również zdobytą wiedzą w wielkopowierzchniowej „Grze o miodek”.

„W komnacie Królowej Pszczół rozległ się okrzyk:

  • Królowo! Oddział gotowy do misji!
  • Powodzenia! Ruszajcie! – odpowiedziała Królowa swoim wysłannikom.

Usiadła na tronie starając się ukryć swój niepokój. – Oby im się udało – pomyślała.

Sprawa stała się poważna. Pszczoły głodują. Brakuje miejsc, w których rosłyby kwiaty bogate w nektar i pyłek, którymi żywią się pszczoły. Ludzie nie zdają sobie sprawy z trudnej sytuacji pszczół, dlatego owady postanowiły zatroszczyć się o siebie same. Koniec głodowania!

Jesteście członkami specjalnych oddziałów powołanych przez Królową Pszczół. Przed Wami pełne wyzwań misje mające na celu zdobycie pożywienia dla waszej pszczelej rodziny. Będziecie podejmować działania, które poprawią los pszczół i przekonają ludzi, jak ważne jest tworzenie miejsc przyjaznych pszczołom.”

Tak przedstawia się fabuła głównej atrakcji Wielkiego Dnia Pszczół - gry miejskiej.

W grze miejskiej uczestniczyło 18 grup zorganizowanych (półkolonie, świetlice środowiskowe, domy kultury), oraz dodatkowo 15 zespołów rodzinnych - co dało łącznie 282 osoby (233 dzieci i 49 opiekunów). 18 przedszkolaków wzięło udział w „Grze o miodek”, a ok. 50 osób nie brało udziału w grze, ale również się świetnie bawili.

Wszyscy uczestnicy Wielkiego Dnia Pszczół otrzymali upominki.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom i zapraszamy do naszego Ogrodu Botanicznego za rok.

Ogród Botaniczny UKW
ul. J. K. Chodkiewicza 30, 85-064 Bydgoszcz
tel. 52 34 19 293