UKW podpisało umowę o ochronie roślin zagrożonych

12 kwietnia 2018 r. zawarto umowę między Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, reprezentowaną przez dr Marię Dombrowicz Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, Leśnym Parkiem Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek” Sp. z o.o. reorezentowanym przez mgr inż. Iwonę Bednarek (Kierownika Ogrodu Botanicznego), Instytutem Hodowli i Aklimatyzacji Roślin - Państwowym Instytutem Badawczym z siedzibą w Radzikowie reprezentowanym przez dr Włodzimierza Majtkowskiego, Kierownika Ogrodu Botanicznego i Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy reprezentowanym przez prof. dr hab. Jacka Woźnego Rektora Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Celem umowy jest podejmowanie wspólnych działań na rzecz zachowania różnorodności biologicznej województwa kujawsko-pomorskiego związanych z prowadzeniem ochrony ex-situ gatunków roślin zagrożonych wyginięciem poprzez:

• przenoszenie roślin chronionych z naturalnych stanowisk w województwie kujawsko-pomorskim do ogrodów botanicznych,
  • utworzenie kolekcji przenoszonych roślin gatunków chronionych,
  • wprowadzanie roślin chronionych do środowiska przyrodniczego w celu odbudowy lub zasilenia populacji.