Wielki Dzień Pszczół 2016

8 sierpnia 2016 r. po raz czwarty zorganizowaliśmy w Ogrodzie Botanicznym UKW najbardziej odlotowe wydarzenie lata - Wielki Dzień Pszczół, w ramach akcji: Z Kujawskim pomagamy pszczołom. Główne obchody święta pszczół odbyły się w Bydgposzczy, Gdańsku, Łodzi, Poznaniu i w Warszawie.

Bzzzzzzzzz… Bzzzzzzzzzzzzzzzz… Co to za hałas? Gdzie ja jestem? Przecierasz oczy ze zdumienia, zupełnie nie wierząc w to, co widzisz. CZY TO JEST ŁĄKA??? Jeszcze wczoraj kładłeś się spać w swoim własnym, mięciutkim łóżku, a dziś… I co to za bzyczenie koło Twojego ucha? Czy to są skrzydła? O rany! Zawsze chciałeś spełnić marzenie o lataniu, ale nigdy nie przypuszczałeś, że ziści się ono w taki sposób. Tak, musisz to powiedzieć głośno: JESTEŚ PSZCZOŁĄ. A życie dzikiej pszczoły wcale nie jest takie łatwe. Gdzie zamieszkasz? Jak unikniesz wszystkich niebezpieczeństw? Czas podjąć wyzwanie! W końcu pszczołą można zostać tylko raz! Do dzieła! Tylko… od czego zacząć?

Tak przedstawia się fabuła głównej atrakcji Wielkiego Dnia Pszczół - gry miejskiej.

W programie również: bezpłatne zwiedzanie ogrodu z przewodnikiem (szczególnie rośliny pożytkowe dla pszczół), spotkanie, ekspertem entomologiem, z pszczelarzem w ogrodowej pasiece, wystawa pokonkursowa prac uczniów szkół podstawowych: Rośliny pożytkowe dla pszczół. W czasie kiedy dzieci zajęte były grą dorośli mogli obejrzeć filmy z serii Skarbnica Zdrowia - „Miody”, „Pyłek kwiatowy”, „Mleczko pszczele”, „ Propolis”. Były również niespodzianki i prezenty.

Zasady gry:

• Gracze biorą udział w grze w zespołach 10-osobowych lub zespołach rodzinnych. Każdy zespół rozpoczyna grę w punkcie startowym.
  • Zespoły rozpoczynają grę według wyznaczonego harmonogramu w odstępach 15-minutowych w godzinach 10.00-13.30.
  • Gra dla jednego zespołu trwa 1,5 godziny.
  • Zespoły wykonują zadania w dowolnej kolejności, odwiedzając poszczególne punkty gry.
  • Czas gry każdego zespołu i liczba zdobytych punktów liczone są indywidualnie.
  • Nagrody otrzymują wszystkie zespoły biorące udział w grze – gadżety „Z Kujawskim pomagamy pszczołom” oraz zestawy nasion roślin miododajnych. Co pół godziny ogłaszana jest także grupa, która uzyskała w ostatnim czasie (ostanie pół godziny) największą liczbę punktów (oznacza to rywalizację między trzema grupami, które wyruszają po sobie – np. 10.00, 10.15 i 10.30). Grupa taka otrzymuje dodatkowe nagrody w postaci bomby nasiennej.

Więcej informacji: www.pomagamypszczolom.pl