Ogród Botaniczny włączył się w Noc Biologów

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, pod patronatem Rady Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce, już po raz piąty włączył się w akcję NOC BIOLOGÓW 2016.

"Noc" od świtu w Ogrodzie Botanicznym noc rozpoczęła się od samego świtu. O godz. 7.00 rozstawiano sieci i rozpoczęto IV odłów ptaków w ramach Ogólnopolskiej Akcji Karmnik - obrączkowanie przy karmnikach.

Obrączkarzem jest Dawid Kilon ogólnopolski koordynator AK. W ubiegłym roku w OB UKW zaobrączkowano łącznie 523 ptaki z 15 gatunków, co uplasowało nasz zespół na czele 28 ekip obrączkarskich w kraju. Zaobrączkowaliśmy 406 sikor bogatek i po raz kolejny zostaliśmy „bogatkową stolicą Polski”

"Noc" o zmroku

W godzinach od 17.00-21.00  spotkania z prawdziwymi pasjonatami:

• pracownikiem JuraPark Solec, płk rez. WP, paleontologiem i miłośnikiem przyrody, twórcą Jurajskiego Ogrodu Botanicznego
  • uczniem nakielskiego I LO, podróżnikiem interesującym się przyrodą z dużym akcentem na ptaki, członkiem OTOP, który w ubiegłym roku zachwycił prezentacją o fascynacji ptakami w dawnych wiekach
  • studentem matematyki, od kilku lat w wolnych chwilach zajmującym się fotografią przyrodniczą. Największą uwagę poświęca pospolitym gatunkom wróblowych - zwanych w żargonie przyrodników ,,ptasią drobnicą". Jego prace brały udział w wystawach i konkursach na różnego rodzaju wydarzeniach foto-przyrodniczych, m.in. wyróżnienie na Moscow International Foto Awards 2015 w kategorii "Wildlife".
  • a na koniec, tym razem z ptakami tylko w tle, spotkanie z super absolwentem uczelni, ornitologiem, obrączkarzem, fascynatem przyrody, rysownikiem, podróżnikiem, edukatorem, współtwórcą od 5 lat Nocy Biologów w OB (mimo rozlicznych zajęć i prowadzenia własnej działalności gospodarczej).

Ogród był oświetlony pochodniami, a każdy z uczestników otrzymał pamiątkę z wizyty w OB UKW.

Program:

• 7.00-13.00 Dawid Kilon; Akcja karmnik - obrączkowanie ptaków (Galeria Arboretum)
  • Prezentacje - Domek przy stawie
    • 17.00-18.30 - Ryszard Głuszec Tajemnice i ciekawostki z życia roślin. Roślinne żywe skamieniałości,
    • 18.30-19.00 - Michał Kugacz O przyrodzie Węgier i Rumuni - ornitologiczna wyprawa do Delty Dunaju,
    • 19.00-20.00 - Piotr Górny Fotografowanie ptaków śpiewających,
    • 20.00-21.00 - Dawid Kilon Pływający z płetwalami.

Szczegóły: www.nocbiologow.home.pl