Noc Biologów w Botaniku UKW

9 stycznia Ogród Botaniczny Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego, pod patronatem Rady Ogrodów Botanicznych i Arboretów w Polsce, już po raz czwarty, zorganizował na Noc Biologów 2015.

W Ogrodzie Botanicznym "Noc" rozpoczęła się od samego świtu. O godz. 7.00 rozstawiono sieci i rozpoczęto IV odłów ptaków w ramach Ogólnopolskiej Akcji Karmnik – obrączkowanie przy karmnikach.

W ubiegłorocznej akcji w Ogrodzie Botanicznym UKW zaobrączkowano łącznie 456 ptaków z 11 gatunków oraz złapano 224 retrapy, co uplasowało nasz zespół na czele 25 ekip obrączkarskich w kraju. Zaobrączkowaliśmy 349 sikor bogatek i po raz kolejny zostaliśmy „bogatkową stolicą Polski”.

Rano uczniowie szkół podstawowych uczestniczyli w warsztatach „O ptakach”, a słuchacze Kazimierzowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w prelekcji o storczykach.

Na terenie ogrodu znajduje się pasieka. Czynimy wiele poczynań mających wpływ na ratowanie pszczół. Podczas imprezy zaprezentowaliśmy bardzo interesujący film pt. „Piękno w ulach zaklęte”.

O zmroku odbyło się spotkanie z członkami Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, którzy podzielili się relacjami ze swoich wypraw, badań i fascynacji.

Ogród Botaniczny przez całą imprezę był oświetlony pochodniami, co stworzyło niesamowity klimat.

Podobnie jak w II edycji do organizacji Nocy Biologów dołączył zaprzyjaźniony z Ogrodem Zespół Szkół Nr 6 z ulicy Staroszkolnej. Tam też odbyły się ciekawe popołudniowe warsztaty dla dzieci.

fot. Barbara Wilbrandt