Ptaki wokół nas - Przyroda częścią nas

Projekt finansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu jest kontynuacją działań edukacyjnych i ochroniarskich prowadzonych od 2010 roku przez Ogród Botaniczny. Odpowiadając na zapotrzebowanie skierowane do nas corocznie modyfikujemy proponowane tematy warsztatów i wiek odbiorców. W tym roku z warsztatów mogą skorzystać również 5-6 latki z przedszkoli (Edukacja od Małego).

Stałym niezmiennym trzonem projektu jest dokarmianie i obrączkowanie ptaków w ramach Akcji Karmnik, oraz konkurs plastyczny skierowany do uczniów szkół podstawowych i wystawa pokonkursowa.

Konkurs plastyczny:

Serdecznie zapraszamy uczniów szkół podstawowych do IV edycji konkursu plastycznego „Ptaki wokół nas – gdzie jest mój dom”. Termin zgłoszeń został przedłużony do 12 listopada 2013 r.
Szczegóły w regulaminie. Nagrody ufundował WFOŚiGW w Toruniu.

W ramach projektu wydano pocztówki z reprodukcjami prac plastycznych laureatów konkursów wcześniejszych edycji projektu (32 wzory).

Warsztaty: Proponujemy następujące tematy:

• Ptaki wokół nas – 4x po 1, 5 godz.
  • Karmnikowe warsztaty 4x po 1, 5 godz. (odbiorcy: kl.IV-VISP i Gim.)
  • Co pszczółki lubią najbardziej - 4x po 1, 5 godz.
  • Drzewa wokół nas - 4x po 1, 5 godz.
  • Grzyby wokół nas - 4x 1,5 godz.

Warsztaty odbywać się będą w okresie X-XI. Terminy ustalane indywidualnie po zgłoszeniu chęci uczestnictwa na adres ogrodb@ukw.edu.pl, tel. 52 34 19 293, 695 970 108.

Cele i misja:

• Krzewienie zainteresowań przyrodniczych wśród najmłodszych, poprzez prowadzenie zajęć terenowych i warsztatów, popularyzacja obserwowania elementów przyrody (zwierzęta, rośliny, grzyby) jako hobby dla każdego.
  • Dokarmianie ptaków w Ogrodzie Botanicznym UKW i obrączkowanie w celach naukowych.
  • Przekazanie wiedzy o mykobiocie, florze i faunie Bydgoszczy, ich zagrożeniach, potrzebie i możliwościach ochrony.

archiwalna strona projektu